نشریه قلمرو شماره دهم

این شماره با تاخیر منتشر می شود. عذرخواهی می کنیم و امیدواریم بتوانیم قلمرو را ماهانه و منظم منتشر کنیم. عنوان جستار ماه این شماره ایدئولوژی و لباس است.

البته عمده مطالب و مصاحبه های ما عملا بر موضوع „ «حجاب و انقلاب اسلامی » متمرکز بوده است؛ بس که این موضوع بر ذهنیت پوشش سنگینی می کند و البته در حال و هوای حرکت موسوم به دختران خیابان انقلاب هم طبیعتا در این ماه ها ذهن بیشتر به این سو می‌رود.

به این جستار باز خواهیم گشت در یکی از شماره های آینده. قلمرو را در وبسایت و صفحات آن در شبکه های اجتماعی هم پیگیری کنید.

نشریه قلمرو شماره نهم

این شماره به اعتراض‌های خیابانی زمستان پیش می‌پردازد: آصف بیات جامعه‌شناسی که به ویژه درباره جنبش‌های خیابانی تحقیق و تألیف کرده، در مصاحبه با مجله قلمرو، ویژگی‌های حرکت‌های اخیر را برمی‌شمارد. رضا پهلوی در گفت‌وگو با مهدی خلجی از عدم تمایل‌اش برای بازگشت به گذشته می‌گوید. او نقش ایده‌آل خود را مشورت و نه رهبری سیاسی می‌داند. در پی آن، گاه‌شماری از زندگی فرزند واپسین پادشاه ایران می‌آید، نخستین گاه‌شماری که تاکنون بدین صورت در زبان فارسی نشر یافته است. ناصر کرمی، در جستار خود به اهمیت شرایط زیست‌محیطی و نقش آن در تحولات سیاسی-اجتماعی می‌پردازد؛ عاملی که در تحلیلِ انقلاب‌ها و دگرگونی‌های فراگیر کمتر به میان آمده است. هم‌چنین، ارزیابی همین مسأله را از نگاه‌های غیرایرانی می‌خوانید: یکی در گزارشی با عنوان «نگاه رسانه‌های غربی به اعتراضات ایران»، و دیگری در مصاحبه قلمرو با میشل توبمان، روزنامه‌نگار و نویسنده فرانسوی. او باور دارد جمهوری اسلامی برای حفظ خود از کاربرد گسترده خشونت، باکی ندارد. میشل توبمان، به همراه رامین پرهام، در سال ۲۰۰۹ کتابی با عنوان «تاریخ سرّی انقلاب ایران» منتشر کرد. این کتاب، به تحلیل بازتاب‌های انقلاب سال ۵۷ در کتاب‌ها و نشریات فرانسوی می‌پردازد. بررسی کتاب به قلم محمد ایزدی، نکته‌های اصلی آن را برمی‌شمرد. افزون بر این، خواننده را با دیدگاه‌های غیرایرانی دیگری آشنا می‌کند. در کنار مطالبی دیگر، درباره موضوعات گوناگون، در بخش ثابت گفتاورد، پاره‌های چندی از لیختن‌برگ آمده: «قانونی طلایی: ما باید آدم‌ها را نه بر پایه عقائدشان که بر پایه چیزی قضاوت کنیم که آن عقائد از آنان می‌سازد.»

نشریه قلمرو شماره هشتم

نقادی ادوارد سعید از شرق‌شناسی هم نظام آموزشی دانشگاه‌های آمریکا را تحت تأثیر قرار داد هم نظام اداری آن‌ها را. بخش نگاهِ ماه شماره هشتم بدین موضوع می‌پردازد، از جمله در مصاحبه با مارتین کریمر، استادِ مطالعات خاورمیانه و شاگرد برنارد لوئیس که از ناقدان نامدار سعید شناخته می‌شود. به علاوه، گزارشِی از تحولات عمده چند دهه اخیر در منابع مالی نهادهای آموزشی و پژوهشی آمریکا که راه را بر نفوذ دولت‌های غیردموکراتیک عربی گشوده است. آثاری از نویسندگان و یاران مجتبی عبدالله‌نژاد در این شماره آمده، به نشانه ادای احترام به این پژوهنده و نویسنده فقید که با دو شماره قلمرو همکاری کرد. در این شماره فراخوان شرکت در مسابقه ترانه‌سرایی را می‌خوانید که برای نخستین بار در تاریخ ترانه فارسی، زیر نظر هیأت داورانی معروف و معتبر، برگزار می‌شود.

نشریه قلمرو شماره هفتم

نگاهِ ماه (ویژه‌نامه) شماره هفتم قلمرو به محمدرضا نیکفر، فیلسوف سیاسی می‌پردازد، به بهانه شصت و نه سالگی‌اش. داریوش آشوری، محسن کدیور، حسن یوسفی اشکوری، نیّره توحیدی، یاسر میردامادی، میثم بادامچی، امیریحیی آیت اللهی، کاظم علمداری و مهدی جامی از صاحب‌نظرانی هستند که در این شماره، درباره کارنامه فکری و قلمی نیکفر نوشته‌اند.

در مصاحبه‌ بلند قلمرو با نیکفر، شمّه‌ای از سرگذشت زندگی ذهن و ذهن‌مشغولی‌های سال‌های اخیرش را از زبانِ خود وی می‌خوانیم؛ از هواداری سازمانی چریکی تا آموزشِ فلسفه پدیدارشناسی آلمانی، نوشتنِ رساله دکتری درباره «اصل دلیل نزد هایدگر» و سپس حضوری فعال در قلمرو روشنفکری با معرفی مسائل و متفکرانی که تا کنون در زبان فارسی ناشناخته بوده‌اند و نیز طرح پرسش‌ها و ایده‌هایی تازه و بحث‌انگیز. نیکفر از روشنفکران اندک‌شمارِ ایرانی است که نوشته‌ها و اندیشه‌های روشنفکران و اندیشمندان هم‌عصرِ خود را جدّی گرفته و با نوشتنِ نقدهایی پردامنه به استقبال گفت‌وگوی علمی با آن‌ها رفته است؛ از جمله با نقد روشن‌فکری دینی و نظریه امتناع اندیشه (آرامش دوستدار، جواد طباطبایی). هم‌چنین، نیکفر از نمونه‌های نادرِ اندیشمندان ایرانی است که مسأله دین را از دو دریچه فلسفی و اقتصادِ سیاسی به طرزی بدیع بررسیده و سنجیده است.

نشریه قلمرو شماره ششم

«ققنوسِ سرسبز از خاکسترِ سرخ» عنوان نگاهِ ماهِ (ویژه‌نامه) شماره ششم مجله قلمرو با موضوع محیط زیست است. «بحران محیط زیست می‌تواند خشونت را در خاورمیانه بگستراند» عنوان مصاحبه اصلی این شماره قلمرو، گفت‌وگوی مجله با باربل هون، رئیس کمیته محیط زیست مجلس آلمان و از اعضای مؤثر حزب سبز این کشور است. مصاحبه دیگرِ مجله با رامین جهانبگلو، استادِ علوم سیاسی و مدیر اجرایی مرکز مطالعات صلح مهاتما گاندی در دانشگاهِ جهانی جیندالِ هند است که دلائل بی‌اعتنایی روشنفکران ایرانی به مسأله محیط زیست را برمی‌شمارد. هم‌چنین، نگاهِ ماهِ محیط زیست، دربردارنده مطالبی است درباره بیورن لومبورگ و تردیدهای جنجال‌برانگیزش در بحران زیست‌محیطی، دیدگاه هانا آرنت درباره رابطه بشر با طبیعت، غیاب مسأله محیط زیست در رسانه‌های فارسی‌زبان، اکوفمیننیسم، نقد ادبی زیست‌بوم‌گرا و وضعیت کشورهای جهان از نظر پایداری زیست‌محیطی. «از بندگی در جهانِ بسته تا مسئولیت در کیهانِ بی‌کران» عنوان کتاب‌گزاری این شماره در بخش در «یک نقطه کتاب» است و از آثاری یاد می‌کند که بیشتر از جنبه‌های فلسفی و الاهیّاتی به مسأله محیط زیست می‌پردازند.

هم‌چنین، بخش ثابت «گفتاورد»، برگزیده قطعات و اقوالی خواندنی و تأمل‌برانگیز از کتاب‌های گوناگون (اغلب ترجمه‌نشده به فارسی) است و هم‌چون پنج نوبت پیش در این شماره نیز آمده است. افزون بر این‌، داستان کوتاه «بلوای نسوان»، نوشته مسعود بهنود در بخش ادبی مجله جاگرفته است.

گالری قلمرو هفتم به بابک اطمینانی، طراح و نقاش، اختصاص یافته است. آقای اطمینانی در سال ۱۳۸۵ برنده جایزه اول چهارمین دوسالانه نقاشی جهان اسلام شد و لوح تقدیر این دوسالانه به وی اعطا گردید.

نشریه قلمرو شماره پنجم

در آستانه برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق، نگاهِ ماهِ (ویژه‌نامه) شماره پنجم مجله قلمرو بر این موضوع تمرکز کرد. مجموعه مطالبِ مربوط به کردستان عراق با هدف آشناسازی مخاطب فارسی‌زبان با این سرزمین و ساکنانِ آن گردآمدند. مصاحبه اصلی قلمرو با شوکت امین کورکی، فیلم‌ساز موفقّ این دیار است، در کنار آثاری در فیلم‌شناسی و نقدِ فیلم‌های وی. مصاحبه قلمرو با امر طاهر احمد، استاد دانشگاه هاروارد، درباره ادبیات کردی و ویژگی‌های آن در مقایسه با ادبیاتِ سرزمین‌های هم‌جوار را در کنار برگردان فارسی چند اثر داستانی و شعر کردی می‌خوانید که همه برای نخستین بار در این‌جا منتشر می‌شوند؛ از جمله «غروب پروانه» برشی از فصل سیزده رمانی با همین عنوان به قلم بختیار علی، رمان‌نویس کردِ مقیم آلمان، و «پدری برای تمام فصول» از به‌روژ ئاکره‌یی، «شهید است زنی که پنهانی عشق می‌ورزد» با ترجمه محمد رئوف مرادی، و «مردِ غریبه» از فرهاد شاکلی.

درباره مسأله استقلال کردستان عراق، قلمرو با سه شخصیت سرشناس مصاحبه روبه‌رو انجام داده است: با بیان عبدالحمن، نماینده دیپلماتیک اقلیم کردستان عراق در واشنگتن، دیوید پالِک، دیپلمات بازنشسته و عضو ارشد مؤسسه سیاستِ خاور نزدیکِ واشنگتن، و اسماعیل بیشکچی، نویسنده و جامعه‌شناس ترک. هم‌چنین، از چند فعّال سیاسی و کارشناس کردستان عراق در این زمینه نظرخواهی شده و همراه مقالات و مطالب دیگری درباره پیشینه تاریخی و پشتوانه بین المللی و پیامدهای منطقه‌ای این همه‌پرسی آمده است.

دو هنرمند کردستان عراق، وان صدیق، نقاش و تندیس‌گر و قرنی جمیل، نقّاش، جلوه‌آرای گالری این شماره قلمروند.

نشریه قلمرو شماره چهارم

هانا آرنت، اندیشمندِ سیاسی تأثیرگذار قرن بیستم، موضوع نگاهِ ماهِ (ویژه‌نامه) شماره چهارم قلمروست. درباره میراث و معنای این فیلسوف آلمانی برای ما – ایرانی‌های قرن بیست و یکم – قلمرو به سراغ سه آرنت‌شناس رفته است: سوزان نایمن، راجر برکویتس و محمدرضا نیکفر. مصاحبه اصلی مجله با خانم نایمن است، فیلسوف آمریکایی و شاگرد جان راولز که سال‌هاست در آلمان زندگی و تدریس می‌کند و کتاب او با عنوان «شرّ در اندیشه غربی: روایتی دیگر از تاریخ فلسفه» اکنون به اثری کلاسیک بدل شده است. راجر برکویتس، مدیر «مرکز علوم انسانی و سیاست هانا آرنت» در ایالت نیویورک است و در ترویج اندیشه‌های وی سخت کوشاست.

ترجمه فارسی مطالبی از هانا آرنت را برای نخستین بار در این شماره می‌یابید، از جمله پاره‌ای از نامه‌نگاری‌های او و گرهارد شولم، جستار «فدرالیسم یا بالکانیزاسیون»، و هم‌چنین اشعارِ تا کنون به فارسی منتشرنشده‌ای از هانا آرنت و فردریش نیچه. در شماره چهار قلمرو، دیدگاهِ کارل یاسپرس درباره مسأله تقصیر آلمانی‌ها در جنگ جهانی دوم آمده است، و هم‌چنین برگردان فارسی مصاحبه بلندی با گونتر اندرس، همسر اوّل هانا آرنت و فیلسوف صاحب نامِ آلمانی.

گالری قلمرو این بار به آثار ماندانا مقدّم، نقّاش و تندیس‌گر، می‌پردازد.

نشریه قلمرو شماره سوم

«آمریکای شگفتِ نو» عنوان نگاهِ ماهِ (ویژه‌نامه) شماره سوم قلمروست؛ درباره آمریکایی که با پیروزی دونالد ترامپ، از همیشه عجیب‌تر و متفاوت‌تر به نظر می‌آید. دنیس راس، دیپلمات برجسته و مشاور خاورمیانه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در مصاحبه با قلمرو، درباره آمریکای پساترامپ سخن می‌گوید. در این شماره، مصاحبه‌های دیگری می‌خوانید از جمله با جمشید اکرمی، درباره سینمای هالیوود، با فریدون خاوند، درباره تأثیر آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نظمِ اقتصادی جهان، و نیز در بخش خارج از نگاهِ ماه، با فرهاد بیتانی درباره مهاجران افغان.
نامه منتشرنشده‌ای از آیت الله حسین‌علی منتظری در این شماره قلمرو منتشر شده است. در سال ۱۳۸۳ خورشیدی، آیت الله منتظری در پاسخ به پرسش‌های مهدی خلجی، مرادِ خود را از نظریه ولایت فقیه توضیح می‌دهد. در جایی از این نامه، وی تصریح می‌کند که مرجعیت شیعه نمی‌تواند خواستار لغو همه امتیازهای دینی و مذهبی میان شهروندان باشد. افزون بر آن، مطالب گوناگونِ دیگری در این‌جا می‌یابید، مانند «درباره دموکراسی، بازنگری جامعه باز و دشمنانش» از کارل پوپر، «پایان لیبرالیسم هویت‌گرا» از مارک لیلا، «آمریکاشناسی با چشم‌های بسته» که گزارشی انتقادی از وضعِ آمریکاشناسی در دانشگاه‌های ایران است، و «محیط زیست و بن‌بست آمریکایی» از ناصر کرمی، درباره سیاست‌های زیست‌بومی دولت جدید آمریکا و پیامدهای جهانی آن. نیکزاد نجومی، نقّاش نامدار ایرانی مقیم نیویورک، موضوع گالری این شماره قلمروست.

نشریه قلمرو شماره دوم

خاورمیانه، به قول حافظِ موسویِ شاعر، «سرزمین صلح‌های موقت بین جنگ‌های پیاپی» است. «خاورمیانه و غریبه‌ای به نام صلح» عنوان نگاهِ ماهِ (ویژه‌نامه) شماره دوم قلمروست که در پی طرح این پرسش است که چرا بر عکس «اروپا»، در خاورمیانه هنوز ایده صلح ظهور نکرده و برای مدیریت بدونِ خشونتِ تنش‌ها و تضادِ منافع میان عناصر و هویت‌های گوناگون آن، هنوز مبنایی بومی و مستحکم تأسیس نشده است. مصاحبه اصلی این شماره، گفت‌وگوی رامین جهانبگلو با خاویر سولانا، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپاست. کتاب‌گزاریِ «یک نقطه کتاب»، با عنوان «خلافتِ اختلاف و نوستالژی اُمّت» به آثاری می‌پردازد که ریشه‌های برخورد و جداسازی هویت‌های دینی و قومی در خاورمیانه را تبیین و تحلیل کرده‌اند. منوچهر صانعی درّه‌بیدی، استاد و مترجم فلسفه، در گفت‌وگو با قلمرو، تکثّر وحدت‌گریز خاورمیانه‌ را با کثرت در وحدتِ اروپا مقایسه می‌نماید و تفاوت‌های این دو واحد اقلیمی را از منظری فلسفی وامی‌کاود. هم‌چنین، محمد الرمیحی، جامعه‌شناس، سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار برجسته کویت، در مصاحبه با قلمرو، از نگرانی‌ها و انگیزه‌های شکل‌دهنده به سیاست خارجی کشورهای عرب منطقه در قبال ایران و اسرائیل، شرح روشنگری به دست می‌دهد.

جدا از بخش نگاهِ ماه، مصاحبه یاسر میردامادی با داریوش آشوری درباره مدرنیزاسیون زبانی آمده است، و نقشی که نوعِ حافظ‌شناسی در فرایند مدرن شدن بازی می‌کند. 
گالری شماره دوم قلمرو، ویژه آثار شادی قدیریان است.

نشریه قلمرو شماره اول

مهاجرت، موضوعِ نگاهِ ماه (ویژه‌نامه) شماره نخست قلمرو است. در مصاحبه مجله با محسن مخملباف، داستان تحوّل فکری و سیاسی این نویسنده و فیلم‌ساز مطرح پس از انقلاب را می‌خوانید؛ و هم‌چنین توصیف وی را از تجربه خاصّ مهاجرت. گزارش‌هایی درباره مهاجران ایرانی در کشورهایی چون کانادا، سوئد و اسرائیل، با آمار و ارقام و تحلیل، دورنمایی از بافت جمعیتی جامعه مهاجران و مسائل و مشکلات آنان به دست می‌دهند.

«ترانه در تبعید» عنوان مصاحبه قلمرو با ایرج جنّتی عطائی، ترانه‌سرا و نمایش‌نامه‌نویس سرشناس ایران است که طی بیش از چهار دهه گذشته را خارج از ایران زندگی کرده و آثار ادبی موفقّی آفریده است. در گزارشی دیگر، در روایتی مختصر از هنرمندان و نویسندگان ایرانی مهاجر معاصر، تأثیر مهاجرت بر خلاقیّت ادبی و هنری بررسی شده است. در مصاحبه قلمرو با بهروز آفاق، یکی از مدیران پیش‌کسوت تلویوزیون، کارنامه رسانه فارسی خارج از ایران را ارزیابی می‌کند. رؤیا حکاکیان، نویسنده کتاب آدم‌کشان قصر فیروزه، از قتل‌های سیاسی مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از مرزهای ایران می‌گوید.

در بخش «یک نقطه کتاب»، بررسی چندین کتاب جذاب در زمینه مهاجرت را می‌خوانید، با عنوان «از مهاجر بودن تا بودن به مثابه مهاجر». در این شماره، جدا از مطالب دیگری درباره مهاجرت و موضوع‌های دیگر، یادداشت ناشر درباره ایده راه‌اندازی این مجله را می‌توان یافت. گالری، ویژه بهروز حشمت، تندیس‌گر ایرانی مقیم وین، اتریش، پایان‌بخش شماره نخست قلمروست.