وبلاگ

ویلا-استخرهای پرتقالی

photo_2018-04-06_21-36-17 ویلا-استخرهای پرتقالی

در سال و ماه‌هایی كه همه روشنفكران دلمشغول محیط زیست سخت به‌دنبال آگاه كردن مردم نسبت به مخاطرات بزرگ بی‌آبی و خشكسالی در ایران هستند، كه افزون بر آن تاثیرات بسیار فراوانی بر كشاورزی و خورد و خوراك مردم دارد، متاسفانه با كمال بی‌مهری مردم علاوه بر بی‌اعتنایی به این مقوله به روند رو به رشد این فاجعه دامن می‌زنند.

چند سالی می‌شود كه یک پرتقال خوشمزه دزفول نخورده ایم؟ همین چند ماه پیش بود كه اعلام شد حدود ٥٠٠٠٠ هزار میلیارد ریال خسارت به مركبات دزفول بخصوص درختان پرتقال وارد شده است، آنهم به خاطر گرمای زیاد و كم‌آبی منطقه، اما به نظر می‌رسد علت این مشكلات زیست محیطی مستقیم و یا غیر مستقیم از رفتار ما انسانها تاثیر می پذیرد ، ما انسانهایی كه در ادا بازی متبحر و استادیم و در هر حركت نمادین زیست‌محیطی از تمام ابزارهای ممكن استفاده می‌كنیم تا خود را به صف اول نمایش برسانیم.

در تعطیلات نوروز یكی از دوستان پرمهر پیامی فرستاد؛ شما به صرف شام دعوت شده اید به یكی از باغ‌های پرتقال دزفول به فلان آدرس. بسیار خوشحال شدم و لحظه شماری برای رفتن میان انبوه درختان پرتقال به‌طوری كه بوی پرتقال رو حس می‌كردم .

اما لحظه ای كه به منطقه معروف به «بن جعفر» رسیدم خود را در میان بازسازی و نوسازی انبوهی از بناهای مدرن، ویلاهای دوبلكس یافتم به گونه‌ای كه از همراهان سراغ درختان پرتقال را می‌گرفتم.

به یك دیوار بلند با نرده‌های بلندتر و یك در ورودی آن‌چنان عریض و پرهیبت كه رسیدم گفتند ورودی باغ است، در باز شد، سنگ فرش آنچنانی و نورپردازی آنچنانی‌تر در اطرافش كه درختان پرتقال زیر پایش را له و ریشه‌كن كرده بود و به اندك درختان اطرافش فخر میفروخت و تحقیر می‌كرد به طول چندین متر ما را به یك محیط چندصدمتری بزرگ كه در آن یك استخر روباز مدرن و فضای بازی كودكان و باربیكیو و میز بازی بیلیارد و پینگ پنگ و از همه مهمتر یك ویلای بزرگ رساند، كه در روزهای نه چندان دور درختان پرتقال فراوانی در این فضا نفس می‌كشیدند و ما از میوه معروف پرتقال دزفول می‌خوردیم و لذت می بردیم، علاوه بر تاثیراتی كه بر آب و هوای منطقه داشتند و اكنون، صدای پمپ آب كه تلاش می‌كند شبانه‌روز آب استخر را از طریق چاه غیرقانونی به كمك برق غیرقانونی تامین كند، دود ناشی از كباب جانداران، برای صرف شام و نیز صدای دیجی‌های مختلف در ویلاهای مجاور كه تعدادشان تا به نابودی مطلق درختان پرتقال و احداث ویلا-استخرهای پرتقالی رو به افزایش است تمام فضا را پر كرده بود.

قطع فراوان درختان پرتقال، مصرف بی‌رویه و غیرقانونی آب‌سفره‌های زیرزمینی، مصرف بی‌رویه و غیرقانونی برق شبانه‌روزی، تشدید معضل زباله و پسماند منطقه، و بی‌میلی كشاورزان و باغداران به ادامه شغل خود با اجاره دادن این مكان‌ها و آسیب به اقتصاد كشاورزی منطقه از جمله معایب معضل ویلا-استخرهای پرتقالی به شمار می‌روند و جالب‌تر از همه این‌ها در كنار تلاشهای بسیار ضعیف برخی از مسئولان برای جلوگیری از این پدیده، بعضی از مسئولان میراث فرهنگی استان در فكر پاك كردن صورت مسئله هستند و با پیشنهاد سر و سامان دادن و قانونی كردن ساخت و ساز این قبیل ویلاها را داده اند به امید اینكه كمكی هستند برای تعداد كم هتل‌ها و مسافرخانه‌های این منطقه !

اما نقش خود ما آدم‌ها در كنترل و حفظ منابع طبیعی كجا و چقدر است؟

logo-moblile-app ویلا-استخرهای پرتقالی

اپلی کیشن اپل و اندروید قلمرو

با اپلیکیشن اندروید و اپل قلمرو
همه جا به محتوی این نشریه دسترسی خواهید داشت.

app-store ویلا-استخرهای پرتقالی
google-play ویلا-استخرهای پرتقالی
قلمرو را از طریق ایمیل دریافت کنید

مسئولیت محتوای همه آثاری که در قلمرو منتشر می‌شوند با پدیدآورندگان آن‌هاست. مجله قلمرو هیچ گونه مسئولیتی درباره درون‌مایه مطالب منتشرشده ندارد.

IdeaCenter_Horizontal_RGB ویلا-استخرهای پرتقالی

© 2017 Ghalamro. All Rights Reserved.