وبلاگ

#بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود

sanger #بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود

شاید بتوان گفت مفهوم حقانیت زنان بر بدنشان برای اولین بار به شکل رسمی توسط مارگارت سانگر (Margaret Sanger) در اواخر قرن هجدهم مطرح شد. او که خود نیز پرستار بود در نشریه چند ورقی اش موضوع مالکیت زنان بر بدنشان را در ارتباط با بارداری خواسته و ناخواسته مطرح کرد. داستان بلندی که تا امروز هنوزحتی در قلب اروپا هم ادامه دارد.

در کشورهایی مانند ایتالیا و لهستان هنوز قوانین و محدودیتهایی برای دشوار کردن سقط جنین وجود دارد. ضرورت انتخاب روزی جهانی با عنوان دسترسی امن و آزاد به پایان دادن داوطلبانه به بارداری و بحثهای بسیار در حاشیه آن نشان میدهد که راه طولانی برای آگاهی عمومی در این حوزه پیش روست. داشتن توانایی و اگاهی در مورد سلامتی و بدن و همینطور زندگی جنسی حق بنیادی هر انسان است، فارغ از جنسیت. به گزارش سازمان جهانی عفو بین الملل، 40 درصد زنان در سرزمینهایی زندگی میکنند که سقط جنین ممنوع است و یا با محدودیت مواجه است و یا غیر قابل دسترس است. 21 میلیون زن در سنین مختلف در سراسر جهان علا رقم خواستشان به ابزار پیشگیری و یا تاخیر در بارداری دسترسی ندارند.

اگر بخشی از هدف کمپینهای اجتماعی را ایجاد حساسیت در جامعه برای آگاهی و توجه بیشتر و همینطور بالا بردن سطح کنش جمعی بدانیم شاید بشود کمپین حق زن بر بدنش را در این حوزه موفق دانست. تشکلهای اجتماعی زیادی در اروپا برای اعتراض به شرایط سلامت مدلهای تبلیغ لباس در سراسر اروپا و آمریکا شکل گرفت و اطلاعاتی از وضعیت رژیم غذایی، استفاده از انواع مواد مخدر و شیوه های بسیار آسیب رسان برای داشتن فیزیک مناسب تعریف شده در بازارهای مد و لباس، سرو صدای زیادی به پا کرد.

حتی کارمندان زن بسیاری از سازمانها و ادارات، از شرکتهای بزرگ هواپیمایی تا هتلداریها و فروشگاه های زنچیره ای نیز در مورد اجبار در پوشیدن مدام کفشهای پاشنه بلند و لباس زیرهای سفت و فرم دار معترض شدند. افزایش بسیار معنادار متقاضیان عملهای زیبایی و همینطورتولید سرسام آور انواع قرصها و پودرهای لاغری نیز تاییدی بر اهمیت آگاهی بخشی اجتماعی نسبت به فیزیک و تن افراد است. الزامی در باز تعریف مفهوم سلامت و زیبایی که بتواند داشتن اندام و چهره ی طبیعی بدون شرم و خجالت را به نوجوانان بیاموزد.

انتشار عکسهای خصوصی توسط چهره های معروف و سرشناس عرصه هنر بدون آرایش، معرفی مدلهایی با سایزهای بسیار متفاوت از عرف معمول بازار، انتشار عکس از بدنهای بدون اپیلاسیون ، اعتراض به مفهوم سنتی ارزش باکرگی از مواردی بود که در قالب این مفهوم در رسانه های مجازی جهان راه یافت و به سرعت منتشر شد. هشتگ‌هایی مثل #بدون_آرایش، #بدن_من، #بدن_من_حق_من و #نه_به_حجاب_اجباری زاویه های مختلف این اعتراض به جنسیت زدگی بازار تولید و مصرف وابسته به پوشش و محصولات آرایشی و بهداشتی مختص زنان و تنگناهای سنتی و مذهبی سازمان یافته در این حوزه را روشن میکنند.

حق و مالکیت زنان بر بدنشان در دایره وسیعی از تبعیضات و خلاء های قانونی جا میگیرد. از اجبار در حجاب تا ازدواج دختران در سنین پایین. از افزایش قیمت لوازم آرایش و بهداشتی زنان تا عملهای پر خطر زیبایی.

بخش مهمی از این موج مطالبه زیباسازی و تغییر فرم اندام و چهره به شکلهای مختلف اما چنبه اقتصادی دارد. ده شرکت اول تولید کننده لوازم آرایشی در جهان ،در سال 2015 روی هم رفته بیش از 216 میلیارد دلار فروش جهانی داشتند. در ایران، چندی پیش مجله دنیای اقتصاد در یک گفتگو با دبیر انجمن صنایع شوینده و بهداشتی و آرایشی ایران نوشت : حجم بازار لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران در حدود ۲/ ۲ میلیارد دلار است. 70 درصد این نیاز از طریق قاچاق تامین میشود و تنها ده درصد آن از محصولات داخلی تامین میشود. تبلیغ مصرف بیشتر و بیشتر و ارائه الگوهای زیبایی در فیلمها و کارتنهای کودکان و محصولات اسباب بازی جنسیت زده هم از موضوعات مهم و قابل بحث در تربیت و آموزش نسل آینده است.

اما در کمپین‌ها و جنبش‌های اجتماعی همواره بیم گرفتار شدن به یک سطحی زدگی و نگاه هیجانی و نمایشی نیز هست. نظر گاهی که میتواند یک موضوع جدی و مهم را به سطحی ترین شکل ممکن به ابتذال بکشد. مثل تقلیل معنای مالکیت و حقانیت بر جسم و جنسیت و انتخابهای مرتبت با تن ، به شوخیهای مرتب با زدودن یا نزدودن موهای زائد بدن. موضوع مهمی که به نگرش آزاد ما نسبت به خودمان و میزان اعتماد به نفس و شناختمان از تنمان بر میگردد. مفهوم زیبایی و چاقی و لاغری مفاهیمی نسبی است که با جغرافیا و مد و زمان و فرهنگ و سلیقه، تغییر میکند.

اما آزاد اندیشیدن و خود باوری و توجه به توانمندیهای خودمان و دیگران شامل گذر زمان و درگیر و بند جغرافیا نیست. معنایی که در ایران خلاء فعالیتهای موثر اجتماعی و فرهنگی گروهی،اهمیت به رشد تواناییهای فردی و توجه به تفاوت افراد را به آرامی اما با فرم بسیار ترسناکی با نام زیباتر شدن برای جلب توجه دیگران، پر کرده است.

logo-moblile-app #بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود

اپلی کیشن اپل و اندروید قلمرو

با اپلیکیشن اندروید و اپل قلمرو
همه جا به محتوی این نشریه دسترسی خواهید داشت.

app-store #بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود
google-play #بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود
قلمرو را از طریق ایمیل دریافت کنید

مسئولیت محتوای همه آثاری که در قلمرو منتشر می‌شوند با پدیدآورندگان آن‌هاست. مجله قلمرو هیچ گونه مسئولیتی درباره درون‌مایه مطالب منتشرشده ندارد.

IdeaCenter_Horizontal_RGB #بدن_من (#حق_من) کمپینی در دفاع از مالکیت زنان بر بدن خود

© 2017 Ghalamro. All Rights Reserved.