وبلاگ

اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران

Sepah-Pasdaran-LOGO-1 اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران

بیانیه‌ای در اعتراض به بازداشت ۳ تن از کنشگران حقوق زنان منتشر شد. این بیانیه که به شکل نامه‌ای سرگشاده در فضای مجازی منتشر شده، از مقام‌های قضایی حکومت ایران خواسته هدی عمید، نجمه واحدی و رضوانه محمدی را آزاد کنند. این ۳ فعال حقوق زنان در روزهای دهم و دوازدهم شهریورماه آنطور که در بیانیه آمده ازسوی اطلاعات سپاه بازداشت شده اند و به بند ۲ الف در زندان اوین منتقل شده اند.

در این بیانیه به مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درباره حفظ سلامت بازداشت‌شدگان هشدار داده شده است. آنها نوشته اند: «از سیستم قضایی، امنیتی و اجرایی کشور که غیر مسوولانه چشم بر دخالت سپاه در حوزه‌های امنیتی و قضایی بسته است نامطمئنیم و به این شیوه برخورد با کنشگران جامعه مدنی اعتراض داریم.»

در بخش دیگری از بیانیه نیز از رسانه‌ها و فعالان اجتماعی و سیاسی نیز خواسته شده در این باره سکوت نکنند.

متن کامل این بیانیه را در زیر می‌خوانید:

در روزهای اخیر شاهد موج جدید سرکوب فعالان مدنی هستیم. سه فعال حقوق زنان هدی عمید، نجمه واحدی و رضوانه محمدی روزهای دهم و دوازدهم شهریور ماه ۱۳۹۷ در تهران و در منزلشان بازداشت شدند. بنا بر اطلاعات موثق، نهاد بازداشت کننده این سه فعال مدنی، اطلاعات سپاه بوده و مکان نگهداری آنها بند ۲ الف در زندان اوین است.

بازداشت بدون احضار قبلی، ده روز انفرادی، نداشتن حق تماس با خانواده تا روزهای متمادی، نداشتن حق ملاقات با خانواده تا دوهفته پس از بازداشت و دسترسی نداشتن به وکیل منتخب خود، از موارد بارز نقض حقوق بازداشت شدگان و به طور کلی نقض دادرسی عادلانه است که در مورد این سه فعال زن اتفاق افتاده است.

البته رفتار فرا قانونی دستگاه امنیتی منسوب به سپاه پاسداران در سرکوب جامعه مدنی تازگی ندارد، و این بار نیز بازداشت‌کنندگان، با هجوم به منزل این فعالان، بسیاری از وسایل کاری و ارتباطی ایشان و حتی برخی وسایل اعضای خانواده را با خود برده‌‌اند. برخورد نهادهای مسوول در برابر این رفتارهای غیرقانونی، نه تنها سکوت، که همراهی بوده است.

رضوانه محمدی، نجمه واحدی و هدی عمید با نوشته هایشان و کنشگری در حوزه حقوق زنان از طریق آگاهی‌رسانی و آموزش درباره شروط ضمن عقد، نفی خشونت خانگی، مقابله با کار خانگی زنان در شرایط ناعادلانه و در یک کلام تلاش قانونی برای برابری جنسیتی و سلامت جامعه شناخته شده‌اند. آنها همواره نسبت به اتفاقات جامعه‌ و تبعیض یا ناآگاهی، مسوولانه برخورد کرده‌اند. پاسخ مسوولیت‌پذیری و تلاش برای سالم نگه داشتن جامعه بازداشت، انفرادی و زندان نیست.

ما، امضا کنندگان این نامه، ضمن اعتراض به بازداشت این کنشگران، همه نهادهای اجرایی و قضایی، از قوه قضائیه تا دولت و نمایندگان مجلس را مسئول سلامت جسم و روان آنها و موظف به پاسخگویی در مقابل وضعیت موجود و پیگیری تا رهایی همه کنشگران از بازداشت می‌دانیم.
ما برای سلامت جسم و جان یاران‌مان نگرانیم. از سیستم قضایی، امنیتی و اجرایی کشور که غیر مسوولانه چشم بر دخالت سپاه در حوزه‌های امنیتی و قضایی بسته است نامطمئنیم و به این شیوه برخورد با کنشگران جامعه مدنی اعتراض داریم. ما از رسانه‌ها می‌خواهیم که صدای این اعتراض باشند. از کنشگران اجتماعی و سیاسی درخواست می‌کنیم نسبت به ستمی که بر این سه کنشگر حقوق زنان می‌رود سکوت نکنند و صدای دادخواهی آنان باشند. خواسته ما روشن و کوتاه است: « کنشگران حقوق زنان هرچه زودتر و بدون قید و شرط آزاد شوند!»

ما، امضا کنندگان این نامه اعلام می‌کنیم همانگونه که نجمه، هدی و رضوانه در برابر نا آگاهی و نابرابری در جامعه سکوت نکرده‌اند، نسبت به ستمی که بر آنها می‌رود سکوت نمی‌کنیم.

logo-moblile-app اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران

اپلی کیشن اپل و اندروید قلمرو

با اپلیکیشن اندروید و اپل قلمرو
همه جا به محتوی این نشریه دسترسی خواهید داشت.

app-store اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران
google-play اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران
قلمرو را از طریق ایمیل دریافت کنید

مسئولیت محتوای همه آثاری که در قلمرو منتشر می‌شوند با پدیدآورندگان آن‌هاست. مجله قلمرو هیچ گونه مسئولیتی درباره درون‌مایه مطالب منتشرشده ندارد.

IdeaCenter_Horizontal_RGB اعتراض به دستگیری سه فعال حقوق زنان در ایران

© 2017 Ghalamro. All Rights Reserved.