وبلاگ

چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!

99765_281 چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!

ملت را شور حسینی گرفته علیه صیادی چینی ها در خلیج فارس. از همه بیشتر محیط زیستی ها. من غالب گزارشهای خبری مرتبط را خوانده یا شنیده ام. متاسفانه روزنامه نگاری محیط زیست هم در ایران به همان دامی افتاده که کل ساحت روزنامه نگاری: رمانتیسیسم و جانبداری به جای تهیه و انتشار گزاره و معیار. مثلا در باره همین ماجرا چند سوال و ابهام وجود دارد: 

چینی ها بالاخره قانونی در آنجا حضور دارند یا غیر قانونی؟ اگر غیر قانونی است چرا دولت ایران رسما از حضور چینی ها دفاع می کند و اگر قانونی است مشکل چیست؟

صید ترال را فقط چینی ها انجام میدهند یا ایرانی ها و بقیه هم همین روش را دارند؟ اگر همه اهل ترال کف هستند این وسط چرا صید ترال فقط فحشی است علیه چینی ها؟

چینی ها اگر با ما قرارداد نبندند میتوانند با فی المثل عمان و امارات قرارداد ببندند یا نه؟

چینی ها الان چه سهمی از کل موضوع صیادی در خلیج فارس را دارند؟ این سهم تا چه حد میتواند عامل کاهش آبزیان خلیج فارس باشد؟

اساسا صید چه سهمی در کاهش آبزیان خلیج فارس دارد و صید ترال در این میان چه سهمی دارد نسبت به بقیه روش های صید؟

می گویند دولت خلیج فارس را به چینی ها باج داده. لابد ما به ازای باج دادن خزر به روسیه. اما اینها گزاره های سیاسی هستند. اثباتشان واقعا دشوار است. با همه بدگمانی به دولت ایران باز هم دشوار است که تصور کنیم روحانی به رئیس جمهور چین زنگ بزند و بگوید فلان جا به نفع ما رای بده در عوض هر چه دلت میخواهد بیا توی خلیج فارس ماهی بگیر!

اصل ماجرا این ست که خلیج فارس منطقه ای است به شدت تحت استرس محیط زیستی. بنا به دلایل مختلف. یکی از عوارض جانبی این استرس کاهش ذخایر ماهیان است. ماهیگیران جنوب ایران از این جهت تحت فشار و عسرت هستند. این وسط شایعه ای مثل ماهی هست اما چینی ها آنها را به غارت میبرند آنقدر دراماتیک است که می تواند حتی به بهانه شورش تبدیل شود. به واقع جان داستان این است که چرا چینی ها ماهیهای ما را صید میکنند؟ شاید هم واقعا همین طور باشد. یعنی با اهمال دولت چینی ها دارند در خلیج فارس بی ضابطه صید می کنند. اما انگاره " چینی ها نباید ماهیان ما را صید کنند" یک گزاره اقتصادی- اجتماعی و در شرایط موجود تا حدودی سیاسی است. تا وقتی ثابت نشود سهم چینی ها در صید بی رویه آبزیان خلیج فارس چقدر است دست کم محیط زیستی ها باید شور حسینی شان را قدری کنترل کنند.

آنچه گفته شد ناقض احتمال تاثیر منفی صیادی چینی‌ها بر زیستبوم خلیج فارس نیست. اما صادقانه بگویم اگر به عنوان یک طرفدار محیط زیست از من پرسیده شود چرا باید با صیادی چینی ها در خلیج فارس مخالفت کرد پاسخ مجاب کننده ای ندارم. میدانم صید ترال زیانبار است و در خلیج فارس دارد اضافه بر ظرفیت اکولوژیک صید می شود و چینی ها هم در رعایت ضوابط محیط زیست خوشنام نیستند و دولت ایران هم در حفظ حقوق دریای ایران سابقه بدی دارد و قس علیهذا. اما اینکه از این گزاره های منفی به این نتیجه برسیم که صیادی چینی ها عامل کاهش آبزیان خلیج فارس است، نه. منصفانه این است که بگویم عجالتا گزاره کافی و مستدل در این باره ندارم.

نکته آخر اینکه ظاهرا عمده صید چینی ها در دریای عمان انجام می شود. دریای عمان بخشی از اقیانوس هند است و صید هر چند بی رویه در آن نمی تواند اثر برگشت ناپذیر بر شمار آبزیان داشته باشد. خلیج فارس هم به هر حال یک دریاچه بسته نیست و با اقیانوس هند در ارتباط است. مشکل اصلی خلیج فارس جیوانجینیرینگ در تمام گستره آن از سواحل تا جزایر و حتی کف این شاخاب است. کسی زورش به آن جیوانجینیرینگ نمی رسد. نان کل این منطقه از همین راه دارد به دست می آید. قطعا صید در مرتبه دوم یا سوم مولفه های موثر بر بروز استرس محیط زیستی در خلیج فارس و دریای عمان قرار می گیرد. اینکه سهم چینی ها این میان چقدر است هم که اعلام نشده. اما فعلا مین استریم رسانه ای چینی ها را هدف قرار داده. و به همین خاطر تا اطلاع ثانوی مشکل همه بشریت صیادی چینی ها در خلیج فارس است. به زودی این خبر فراموش می شود و غالبا هم بی نتیجه. کسی نمی فهم بالاخره چه بود ته و توی قضیه.

(تیتر مطلب اشاره دارد به نام آن فیلم مشهور کمدی: روسها دارند می آیند، روسها دارند می آیند).

logo-moblile-app چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!

اپلی کیشن اپل و اندروید قلمرو

با اپلیکیشن اندروید و اپل قلمرو
همه جا به محتوی این نشریه دسترسی خواهید داشت.

app-store چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!
google-play چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!
قلمرو را از طریق ایمیل دریافت کنید

مسئولیت محتوای همه آثاری که در قلمرو منتشر می‌شوند با پدیدآورندگان آن‌هاست. مجله قلمرو هیچ گونه مسئولیتی درباره درون‌مایه مطالب منتشرشده ندارد.

IdeaCenter_Horizontal_RGB چینی‌ها آمدند! چینی‌ها آمدند!

© 2017 Ghalamro. All Rights Reserved.